მომხმარებლის გრაფიკული ინტერფეისის მქონე პროგრამული მოდელის შემუშავება კრიტიკული ინფრასტრუქტურის განაწილებული საინფორმაციო სისტემების ინფორმაციული და კიბერ უსაფრთხოების უზრუნველმყოფი ქვესისტემების ფუნქციონირების პროცესების სიმულაციისათვის.
საინფორმაციო სისტემები ინფორმაციის უსაფრთხოება, კიბერუსაფრთხოება კრიტიკული ინფრასტრუქტურა მოდელირება მრავალარხიანი რიგის სისტემები გრაფიკული მომხმარებლის ინტერფეისი
ტომ. 3 No. 4 (2021)
დეკემბერი 29, 2021
წარმოდგენილი სტატია ეძღვნება ავტორის მიერ ადრე შემუშავებული ანალიტიკური მოდელის ბაზაზე, მომხმარებლის გრაფიკული ინტერფეისის მქონე (მგი) პროგრამული მოდელის შემუშავებას, კრიტიკული ინფრასტრუქტურების ობიექტების საინფორმაციო სისტემებისათვის, ინფორმაციული და კიბერ უსაფრთხოების უზრუნველმყოფი ქვესისტემების მუშაობის პროცესების სიმულაციისათვის. აღნიშნული პროგრამული მოდელი გრაფიკული ინტერფეისით, მის მთავარ პანელზე განთავსებული რეგულირების ელემენტების საშუალებით, შესაძლებელს ხდეის მოდელირების ობიექტების შემავალი პარამეტრების მნიშვნელობების ფორმირების და გამომავალ ფუნქციონალური მახასიათებლებზე დაკვირვების წარმოების შესაძლებლობას ვიზუალუიზაციის  შესაბამისი ელემენტების მეშვეობით.