ამერიკის შეერთებულ შტატებსა და საქართველოს შორის დიპლომატიური ურთიერთობები  1992 წელს დამყარდა. შეერთებული შტატები მხარს უჭერს საქართველოს სუვერენიტეტსა და ტერიტორიულ მთლიანობას და მის დემოკრატიულ განვითარებას. საქართველოს ძირითადი ეროვნული მიზანია გახდეს ნატოსა და ევროკავშირის წევრი. ფაქტობრივად, საქართველო, როგორც პოსტსაბჭოთა რესპუბლიკა, რეგიონში დემოკრატიის საუკეთესო მაგალითი აჩვენა. თუმცა, 2018-2021 წლებში ქვეყანაში მიმდინარე ანტიდემოკრატიულმა პოლიტიკურმა პროცესებმა ამერიკის შეერთებული შტატების ოფიციალური პირების შეშფოთება გამოიწვია და ქვეყანა არასწორი პოლიტიკური მიმართულებით წაიყვანა. ეს კვლევა სწავლობს პოლიტიკური კრიზისისა და ძლიერი პოლარიზაციის ძირითად მიზეზებს მმართველ პარტიასა და ოპოზიციას შორის. ჩვენ ვცდილობთ გავარკვიოთ პრობლემის შესაძლო შედეგები და რა გავლენა შეიძლება ჰქონდეს მას არა მხოლოდ ქვეყნის მომავალ განვითარებაზე და საქართველოსა და ამერიკის შეერთებულ შტატების სტრატეგიულ პარტნიორობაზე, არამედ ამიერკავკასიის გეოპოლიტიკურ მდგომარეობაზე.