საქართველოს ჰიდროენერგეტიკული პოტენციალის მართვის ზოგიერთ საკითხის შესახებ აბსტრაქტი
საქართველოს ენერგოუსაფრთხოების სწრაფვა და მდგრადი განვითარება არსებითად არის დაკავშირებული მის მნიშვნელოვან ჰიდროენერგეტიკულ პოტენციალთან. წინამდებარე სტატია განიხილავს ჰიდროენერგეტიკის როლს საქართველოს ენერგეტიკულ ლანდშაფტში, იკვლევს მის წვლილს ეროვნულ ენერგეტიკულ უსაფრთხოებაში და მის შესაბამისობაში მოყვანის მდგრადი განვითარების მიზნებთან. საქართველო, რომელიც სტრატეგიულად მდებარეობს გეოპოლიტიკურად რთულ რეგიონში, უნიკალური ენერგეტიკული გამოწვევების წინაშე დგას. რეგიონულ ენერგეტიკულ ინიციატივებში აქტიური მონაწილეობისა და მეზობელ ქვეყნებში ენერგიის ტრანზიტის ხელშეწყობისას, საქართველო პრიორიტეტულად ანიჭებს საკუთარი ენერგიის წყაროების დივერსიფიკაციას. ჰიდროენერგეტიკა, რომელიც მიღებულია ქვეყნის უხვი მდინარის სისტემებიდან, გვთავაზობს პერსპექტიულ გზას ამ მიზნების მისაღწევად. სავარაუდო წლიური პოტენციური სიმძლავრით 15,000 მეგავატი და საწარმოო პოტენციალი 50 ტვტ.სთ, საქართველოს ჰიდროენერგეტიკული რესურსები მნიშვნელოვნად არასაკმარისად გამოიყენება და ამჟამად ამარაგებს მისი პოტენციალის მხოლოდ 22.5%-ს. იმისდა მიუხედავად, რომ ჰიდროენერგეტიკა წარმოადგენს საქართველოს ელექტროენერგიის წარმოების 80.5%-ს, არსებობს მნიშვნელოვანი შესაძლებლობები ეროვნული ენერგეტიკული მიქსში მისი წვლილის გასაფართოებლად. თუმცა, ამ პოტენციალის ათვისება მოითხოვს გარემოზე და სოციალურ ზემოქმედების ფრთხილად განხილვას. ამ სტატიაში ასევე წარმოდგენილია 1220 საქართველოს მაცხოვრებლის გამოკითხვის დასკვნები, რომლებიც ავლენს საზოგადოების ფართო მხარდაჭერას (80.1%) ჰიდროენერგეტიკული რესურსების გაზრდილი გამოყენების მიმართ. საქართველოს ჰიდროენერგეტიკული პოტენციალის, ენერგეტიკული უსაფრთხოების მიზნებისა და საზოგადოების აღქმის ურთიერთქმედების შესწავლით, ეს სტატია ხელს უწყობს ქვეყნის მდგრადი ენერგეტიკული მომავლის უფრო ღრმა გაგებას. იგი ასევე ხაზს უსვამს თანამედროვე ტექნოლოგიებისა და მდგრადი პრაქტიკის ინტეგრირების მნიშვნელობას ჰიდროენერგეტიკის სარგებლობის მაქსიმალურად გაზრდის მიზნით, ხოლო შერბილების პოტენციური გარემოსდაცვითი პრობლემები.
Chokheli, E., et al. (2025). Managing energy security assesment of self-sufficiency in Georgia. ISJ Theoretical & Applied Science, 02 (142), 124-133.
Hossain, M., Huda, A S N., Mekhilef, S., Seyedmahmoudian, M., Horan, B., Stojcevski, A., & Abu‐Siada, A. (2018, November 1). A state-of-the-art review of hydropower in Malaysia as renewable energy: Current status and future prospects. Elsevier BV, 22, 426-437. https://doi.org/10.1016/j.esr.2018.11.001
Kassaye, S M., Ebissa, T N., Gutema, B G., & Gurmesa, G T. (2020, January 1). Site Selection and Design of Mini Hydropower Plant for Rural Electrification in Keber River. Science Publishing Group, 9(5), 82-82. https://doi.org/10.11648/j.epes.20200905.12
Kichonge, B. (2018, January 1). The Status and Future Prospects of Hydropower for Sustainable Water and Energy Development in Tanzania. Hindawi Publishing Corporation, 2018, 1-12. https://doi.org/10.1155/2018/6570358
Kuzmina, E М. (2018, January 1). Impact of Water and Energy Problems on the Economic Development of Uzbekistan. Springer Nature, 201-214. https://doi.org/10.1007/698_2017_221
Mulumba, J P M., Afullo, T J O., & Ijumba, N. (2012, August 13). Climate Change and Hydropower Challenges In Southern Africa. African Journals OnLine, 27(1). https://doi.org/10.4314/rj.v27i1.4
Narmania, D., Chokheli, E., Kharkheli, M., Davitaia, S., Tordinava T., & Vardiashvili, N. (2024). Energy Accessibility: Strategies for Equitable Energy Access in Georgia. Journal of. Electrical Systems 20 (10s), 5963-5972. https://journal.esrgroups.org/jes/article/view/65 32
Narmania, D., Chokheli, E., Kharkheli, M., Vardiashvili, N., Davitaia, S., Makasarashvili, M., & Morchiladze, G. (2025). Assessing Household Energy Expenditure Dynamics and Energy Availability in Georgia, TEM Journal, 14 (1), P. 741-758, DOI: 10.18421/TEM141-66, February 2025.
Narmania, D., & Chokheli, E. (2018). Efficiency management of public infrastructure. Available 15th January 2024 at https://ir.kneu.edu.ua/server/api/core/bitstreams /6acdb9ab-7451-4e4b-aabc-4e3fb1541c19/.
Singh, R P., Nachtnebel, H P., & Komendantova, N. (2020, August 5). Deployment of Hydropower in Nepal: Multiple Stakeholders’ Perspectives. Multidisciplinary Digital Publishing Institute, 12(16), 6312-6312. https://doi.org/10.3390/su12166312.
Zwaan, B V D., Boccalon, A., & Longa, F D. (2018, January 1). Prospects for hydropower in Ethiopia: An energy-water nexus analysis. Elsevier BV, 19, 19-30. https://doi.org/10.1016/j.esr.2017.11.001.